آخرین مطالب

هفته‌ای جهانی "کارآفرینی" کسب وکارهای ایرانی - کسب وکارهای بین المللی - کارآفرینان وکارآفرینی - حقوق بین الملل

هفته‌ای جهانی "کارآفرینی"

  بزرگنمایی:

تاج پرس

علی اصغر سعدآبادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نامگذاری جهانی هفته‌ای به نام "کارآفرینی"، افزود: در همه کشورهای دنیا، کارآفرینی یک امر مقدس به شمار می‌رود چون در ارزش‌های ما ایجاد کسب و کار موجب رونق زندگی روزمره مردم خواهد شد؛ از این رو یک هفته به نام «هفته جهانی کارآفرینی» نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: از این رو در این هفته کلیه ارگان‌ها و سازمان‌هایی که در این زمینه فعال هستند، مجموعه برنامه‌هایی را برگزار می‌کنند که از آن جمله می‌توان به معرفی کارآفرینان موفق اشاره کرد که با هدف تشویق کارآفرینان و ایجاد اعتماد به نفس در مردم انجام می‌شود.

سعدآبادی معرفی مهارت‌های اصلی برای ایجاد کارآفرینی را از دیگر برنامه‌هایی نام برد که در این هفته جهانی برگزار می‌شود و یادآور شد: بر این اساس با برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت در خصوص بازاریابی، مهارت افزایی، نحوه کار تیمی اثربخش و مهارت جذب سرمایه، ایده‌پردازی و نوآوری برگزار می‌شود و در کنار آن رویدادهای ویژه کارآفرینی ارائه می‌شود.

مدیر مرکز فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، رویداد "ریورس پیچ" با هدف ارائه نیازهای فناورانه را از نمونه‌های این رویدادها نام برد که در کشور برگزار می‌شود و اظهار کرد: در گذشته کارآفرینان ایده‌پردازی می‎‌کردند و گاهی این ایده‌ها در راستای حل مسائل موجود در کشور نبود؛ از این رو ایده‌های ارائه شده از آنجایی که متناسب با نیاز کشور نبود، توسعه نمی‎یافت.

وی اضافه کرد: لذا با برگزاری چنین رویدادهایی به سراغ سازمان‌ها و صنایع رفته می‌شود و مشکلات آنها احصا می‌شود و با دسته‌بندی این نیازها به کارآفرینان معرفی خواهد شد و از این طریق کارآفرینان در راستای نیازهای موجود به ارائه ایده‌ می‌پردازند.

رابطه سواد و فناوری و توسعه کارآفرینی

سعدآبادی با تاکید بر اینکه کارآفرینی بیش از آنکه یک دانش باشد، سبک زندگی است، خاطر نشان کرد: زمانی که موضوعی، سبک زندگی قلمداد می‎شود بخشی از آن دانش و مهارت و بخش دیگر مهارت افزایی به مسایل اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی مربوط خواهد شد.

استادیار پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به اصطلاح "صف شکنان" در حوزه کارآفرینان، اظهار کرد: این اصطلاح برای افرادی به کار برده می‌شود که اقدامات خارق‌العاده و شگفت‌انگیز را اجرایی کنند، ضمن آنکه کارآفرینان از ویژگی‌های دیگری مانند ریسک‌پذیری، پشتکار بالا و غیره نیز برخوردارند.

وی اضافه کرد: در کنار این ویژگی‌ها در صورتی که دانش نباشد، بسیار دشوار به ثمر می‌رسد؛ از این رو افرادی که می‌خواهند کارآفرین شوند، باید این ویژگی‌های مورد نیاز را در خود تقویت کنند و هم اقدام به  کسب مهارت‌های کارآفرینی کنند.

سعد آبادی "بازاریابی"، "ارتباطات موثر" و "جذب سرمایه" را از دانش‌های مورد نیاز برای توسعه کارآفرینی دانست.

بالانبودن سطح بالا ایده پردازی در ایران

مدیر مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی با ابراز تاسف از اینکه در رویدادهای فناورانه که در ایران برگزار می‌شود، ایده‌های سطحی ارائه شده است، افزود: چنین ایده‌هایی مشکلی از کشور مرتفع نمی‌کند، ضمن آنکه هم افراد ایده‌پرداز ناامید می‌شوند و هم جامعه به دلیل عدم رفع مشکلات ناامید خواهد شد.

وی اظهار کرد: برای رفع این چالش ما نیاز داریم که از قبل یکسری زمینه‌ها را فراهم کنیم، بعد کارآفرینان را دعوت به حضور در این رویدادها کنیم.

سعدآبادی، توسعه خلاقیت در جوانان برای ایده‌پردازی را مربوط به آموزش‌های دوره کودکی دانست و ادامه داد: سبک تعلیم و تربیت ما به گونه‌ای است که خلاقیت را در کودکان از دوران مدرسه می‌کشد؛ چرا که از دوران دبستان یکسری موضوعات به آنها ارائه می‌دهیم، بدون آنکه نوآوری در آنها تقویت شود و این در حالی است که سیستم آموزشی باید به گونه‌ای باشد که دانش‌آموزان را تشویق به ارائه نظر کند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، رفع این چالش را نیازمند راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت دانست و خاطر نشان کرد: در راهکارهای بلند مدت نیاز داریم تا سیستم تعلیم و تربیت کشور متحول شود، ضمن آنکه خانواده‌ها نیاز کودکان را به ارائه خلاقیت، تشویق کرده و اجازه دهند کودکان در جمع آنها سخنرانی کنند.

وی با بیان اینکه سخنرانی کودکان در جمع خانوادگی بسیار رایج است، افزود: در بسیاری از کشورها راهکارهایی را برای تربیت کودکان دارند که هم خلاقیت را در آنها پرورش می‌دهند و هم به آنها مفهوم وام گرفتن، کسب و کار و کارآفرینی را آموزش می‌دهند، ولی ما از این نوع اقدامات در کشور نداریم.

چکار کنیم که خلاق شویم

سعدآبادی با اشاره به راهکارهای کوتاه مدت برای توسعه خلاقیت در کودکان، اظهار کرد: در این زمینه یکسری راهکارها وجود دارد که می‌توانیم برای توسعه خلاقیت اجرایی کنیم، به عنوان مثال اگر فرد راست دست است، کارهایی را که تا امروز با دست راست انجام می‌داده، با دست چپ انجام دهد.

وی با بیان اینکه چنین اقداماتی موجب فعال و تقویت شدن بخش‌ خلاقیت مغز می‌شود، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن نیاز است تا در خصوص نحوه فعال شدن استارتاپ‌ها در سایر کشورها مطالعات بیشتری داشته باشیم. این امر موجب خواهد شد که دوباره ما به دنبال ساختن چرخ نرویم و ایده‌پردازی‌هایی کنیم که قبلا وجود داشته است.

سعدآبادی با بیان اینکه برخی از کپی‌کاری‌ها از ایده‌های خارجی که به کشور وارد شد، موفق بوده است، نمونه آن  ایده‌هایی را که در داخل کشور اجرایی شدند در حوزه‌های حمل‌ونقل و خرید اینترنتی دانست.

وی با بیان اینکه وقتی از کودکان پرسیده می‌شود که در آینده چکاره خواهند شد قطعا پاسخ می‌دهند که دکتر شوند، گفت: در صورتی که امروز ما بیش از هر زمان دیگری به کارآفرینان نیاز داریم.

سعدآبادی با اشاره به جایگاه بالای کارآفرینان خلاق در دنیا، اظهار کرد: از این رو ما نیاز داریم که در رسانه‌ها درباره تعاریف کارآفرینی به مردم آموزش دهیم. این دسته از افراد زندگی مهیج و جذابی دارند و اگر در این زمینه اطلاع‌رسانی شود، به تدریج جامعه به سمت کارآفرینی حرکت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، هفته جهانی کارآفرینی (GEW) بزرگترین رویداد هماهنگ برای ترویج و ترفیع کارآفرینی در جهان است که هر سال در بازه زمانی 18 تا 24 نوامبر برابر با 28 آبان تا 4 آذر برگزار می‌شود.

در این رویداد هماهنگ، با تشویق افراد تلاش می‌شود تا نسل جدیدی از کارآفرینان به راه‌اندازی کسب و کار فکر و کسب و کار شخصی خود را آغاز کنند. عقیده بسیاری بر این است که این کمپین عظیم جهانی می‌تواند باعث ترفیع جایگاه کارآفرینی در اذهان و افکار شده و مشوقی برای راه‌اندازی کسب و کار توسط عموم جامعه شود.

این رویداد مراسمی برای ارج نهادن به نوآوران و خالقان اشتغال است؛ کسانی که ایده‌های خود را حیات بخشیدند و کسب و کاری را پایه‌گذاری کرده و باعث رشد اقتصادی در کشور خود و توسعه رفاه انسانی شدند.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هشتادپروانه استاندارد،صادر و تمدید شد

ساخت برنامه تلویزیونی نذر ماندگار به مناسبت ماه محرم

برگزاری اختتامیه جشنواره عدلیه و رسانه ها

سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد‌مخدر صنعتی در دانشگاه یزد برگزار شد

اجرای پویش هر هیئت آزادی یک زندانی با حضور مدیر نمایندگی ستاد دیه استان یزد

اجرای پویش هر هیئت آزادی یک زندانی با حضور مدیر نمایندگی ستاد دیه استان یزد

نوسازی ایستگاه پمپاژ شماره چهار خط انتقالی آب به یزد

افزایش سقف اعتبار «کارت اعتباری مرابحه »به200 میلیون

افتتاح کارگاه حکاکی روی سنگ و استخوان در زندان مرکزی یزد

توقیف ادوات حفاری غیرقانونی در ابرکوه

متن کامل مصوبه "راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان"

چالش های طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی

شیوه ی انتقال سهام بورسی فرد متوفی به وراث

اقتصاد ایران در مدار تورمی+تورم44درصدی تیرماه

بهره‌وری منفی در اقتصاد ایران + گزارش سازمان بهره وری

موج تازه ای از تقاضا به بازار ارزدیجیتالی

کدام دارایی‌ها از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟

بازدید از اولین آزمایشگاه همکار کاشی و سرامیک یزد

آزادی 70 محکوم مالی یزدی از ابتدای سال جاری تا کنون

مصرف آب را مدیریت نکنیم با کمبود یا افت فشار روبرو می شویم

ارائه خدمات الکترونیک دردفتر پیشخوان خدمات دولت 2442-16-72 +تلفن دفتر

خدمات دفتر پیشخوان خدمات دولت 2442-16-72 +تلفن دفتر

ساماندهی و کمک به ارتقای کمی و کیفیت محصولات آموزشی در حوزه نانو

رویداد «فرصت‌سازی کسب وکار در مسائل صنعتی، مجتمع صنعتی فولاد اسفراین»

فرمول محاسبه مالیات خودرو

ثروتمندان به بازار ارزهای دیجیتالی میشوند

یکی از بزرگترین آسیب‌های پروژه‌های سرمایه‌گذاری دردوره‌های مدیریت قبلی شهری یزد

تاکنون خط انتقال آب به یزد 50 بار تخریب شده است

روغن R0yalروغن زیتون خالص نیست

سیستم مالی و محاسباتی شهرداری نیازمند بازنگری و شفافیت بیشتراست

نشست هم اندیشی در خصوص اجرای پویش ” هر هیئت آزادی یک زندانی “

شناسایی حجاج و خیران محله برای دریافت نذورات قربانی در روز عید سعید قربان

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه یزد و دانشگاه علوم پزشکی

75 مرکز روزانه خدمات توانبخشی در حال ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت و سالمندان در استان یزدمی باشند

آغاز توزیع کارت آزمون وکالت ازسه شنبه22تیر

مقایسه اقتصاد شرکت های بزرگ آمریکایی با اقتصادکشورهای مختلف جهان

کاهش سود بین بانکی زیر18درصد از کجا آب می‌خورد؟

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی/23 هزار موقعیت شغلی جدید

نحوه واگذاری 6000 محدوده معدنی

مهمترین نگرانی های بنگاه‌های اقتصادی پس از کرونا چیست؟

علت اختلالات این روزهای آنتن و اینترنت موبایل چیست

ابلاغ آیین نامه اجرایی اعطای مشوق های مالیاتی

ابلاغ آیین نامه اجرایی ثبت اطلاعات وپرداختهابه کارکنان دستگاه های اجرایی در سامانه پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری

ابلاغ آیین نامه اجرایی شرایط دسترسی و نحوه بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور

تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

اعطای پنج میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان یزدی طی سه‌ماهه امسال

شرایط عمومی استان؛ عامل ظهور پیشران‌های اقتصادی

آب انتقالی وارد مخازن یزد شد

اجرای برخی از بخش های سند تحول قوه قضاییه، نیازمند قانون گذاری است

جمع آوری زباله‌های فضایی توسط "استارشیپ"