درچین تنها 5.5 میلیون نفردر وضعیت« فقرمطلق »هستند.!
سه شنبه 4 آذر 1399 - 13:15:30
ایسنا
تاج پرس

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، آخرین شهروندان استان جنوب غربی گیژو در چین از فهرست افراد فقیر در این کشور خارج شدند که در نتیجه این اتفاق، برنامه فقرزدایی در این استان یک ماه زودتر از برنامه ریزی قبلی این کشور به سرانجام رسید. 

از هفته گذشته تاکنون مقامات سایر استان های این کشور که با سطح از فقر درگیر هستند نیز اعلام کرده اند فقر مطلق در استان های آن ها بسیار کاهش پیدا کرده است. مناطق خودمختار ژین جیانگ، نینگ ژیا، گوانگ ژی ژوانگ، یونان، سیچوان و گان سو از جمله ایالت هایی هستند که تاکنون با موفقیت توانسته اند به فقر مطلق خاتمه دهند. در سال 2012 حزب حاکم کمونیست چین یک برنامه میان مدت را برای ریشه کنی فقر مطلق در این کشور تا پایان سال 2020 اعلام کرد. خط فقر مطلق در چین به داشتن درآمد کمتر یک دلار در رو اطلاق می شود. 

در سال 2012 حدود 832 منطقه در چین دچار وضعیت فقر شدید بودند. در آن سال تنها دو منطقه بزرگ پکن و شانگهای به طور کامل از فقر مطلق عاری بودند اما این رقم اکنون به 9 منطقه بزرگ افزایش پیدا کرده است. اکنون 52 منطقه در چین با وضعیت فقر مطلق دست به گریبان هستند. 

طبق آمارهای منتشرشده توسط مرکز ملی آمار چین، در طول هفت سال اخیر به طور متوسط در هر سال 10 میلیون شهروند چینی از فقر مطلق خارج شده اند و اکنون جمعیت در فقر مطلق این کشور به حدود پنج و نیم میلیون نفر کاهش پیدا کرده است در حالی که این رقم در سال 2012 برابر با 98 میلیون و 990 هزار نفر بود. 

شکاف طبقاتی در چین کماکان رو به افزایش است تا جایی که طبق اعلام موسسه ول ایکس شمار چینی هایی که یک میلیارد دلار یا بیشتر ثروت دارند به 878 نفر رسیده که این رقم 90 نفر بیشتر از تعداد میلیاردرهای آمریکایی است. مجموع ثروت میلیاردرهای چینی نیز با 1.5 تریلیون دلار افزایش نسبت به قبل از همه گیری کرونا به چهار تریلیون دلار رسیده است.  

انتهای پیام


http://tajpress.ir/fa/News/8653/درچین-تنها-55-میلیون-نفردر-وضعیت«-فقرمطلق-»هستند
بستن   چاپ