مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان یزد خبرداد:
یزد چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور
چهارشنبه 5 مهر 1402 - 09:50:52
خبرنگار : فرخنده تاج آبادی /مدیر مسئول علیرضا تاج آبادی
تاج پرس/یزد
مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان یزد گفت: استان یزد به عنوان چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور نقش بسیار مهمی در تولید و صنعت کشور دارد.
محمدکاظم صادقیان در دیدار با صنعتگران و تولیدکنندگان استان یزد که با حضور سردار نقدی صورت گرفت با اشاره به اینکه یزد با تولید بیش از 50 درصد کاشی و سرامیک کشور و تولید 28 درصد محصولات نساجی کشور جایگاه بسیار مهمی در این زمینه‌ تولید این محصولات در سطح کشور دارد اظهار داشت: یزد به عنوان چهارمین استان توسعه‌یافته صنعتی کشور نقش بسیار مهمی در صنعت کشور دارد به‌نحوی که این استان رتبه اول کشور در زمینه تولید انواع روفرشی، رومبلی، انواع ترمه را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل صمت استان یزد افزود: استان یزد در بسیاری دیگر از شاخص‌های اقتصادی نیز در سطح کشور مطرح است به‌نحوی ‌که رتبه سوم تولید فولاد کشور را به خود اختصاص داده است و 15 درصد از تولیدات فولاد کشور متعلق به یزد است.
صادقیان با بیان اینکه در سطح استان یزد 58 هزار و 415 واحد صنفی مشغول به فعالیت هستند که این واحدهای صنفی توانسته‌اند زمینه اشتغال 150 هزار نفر را فراهم کنند تصریح کرد: اشتغال واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در استان یزد 107 هزار نفر است که برای ایجاد این اشتغال‌ها 384 هزار و 520 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در سطح استان شده است.
وی ادامه داد: در سطح استان یزد 3 هزار و 330 پروانه بهره‌ برداری صادر شده است که از این لحاظ جزو استان‌های موفق در سطح کشور محسوب می‌شود.
صادقیان تعداد جوازهای تأسیس صادر شده در استان یزد را 3 هزار و 455 فقره ذکر و خاطرنشان کرد: به‌ واسطه این مجوزها در سطح استان بیش از یک هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده که باعث اشتغال 118 هزار نفر شده است.
مدیرکل صمت استان یزد در ادامه یزد را به ‌واسطه وجود 755 معدن فعال یکی از استان‌های معدنی کشور ذکر و اظهار داشت: سهم معادن از اشتغال استان را 14 هزار و 534 نفر ذکر که بر اساس برآوردهای انجام شده ذخیره معادن استان بالغ بر 2 هزار و 147 میلیون تن است که در پنج ماه ابتدایی سال جاری 2 هزار و 400 میلیارد تومان از این معادن حقوق دولتی وصول شده است.
وی وضعیت استان یزد را در زمینه صادرات نیز مناسب ذکر و تصریح کرد: میزان صادرات استان یزد در سال گذشته 473 میلیون دلار بود که کشورهای عراق، پاکستان، امارات، افغانستان، ترکیه، عمان مهم‌ترین مقصد صادراتی کالاهای استان یزد بوده است.
صادقیان تعداد کارت بازرگانی صادر شده در استان یزد 917 فقره ذکر و خاطرنشان کرد: کاشی و سرامیک، محصولات فولادی، محصولات پلاستیکی، محصولات شیمیایی، شیشه ساختمانی، شمش فولادی مهم‌ترین محصولات صادراتی استان یزد است.

http://tajpress.ir/fa/News/29017/یزد-چهارمین-استان-توسعه-یافته-صنعتی-کشور
بستن   چاپ